Partner wydania:
czytaj ten artykuł
Wspólne posiłki przy jednym stole to najprostszy sposób na spędzenie miłych chwil w gronie najbliższych. Zdarza się, że spontaniczne spotkania przemieniają się w doskonałą biesiadę. Jednak żeby mieć pewność, że obiad nie przerodzi się w rodzinną kłótnię, warto odpowiednio go zaplanować – od zakupów, przez gotowanie, po podanie potraw.

Zaplanuj jadłospis, czyli rodzinne menu

Mówi się, że dobry plan to połowa sukcesu, i nie inaczej jest z zaplanowaniem codziennych posiłków. Mając świadomość, jakie produkty mamy w spiżarni oraz lodówce, a także jakie potrawy chcemy przygotować i czego nam ewentualnie brakuje do pełnej listy składników, łatwiej zrobimy zakupy spożywcze. Perfekcjoniści potrafią zaplanować jadłospis nawet na siedem dni do przodu. Mniej zorganizowane osoby powinny przemyśleć rozpiskę posiłków na 2-3 dni w przód. To pozwoli uniknąć problemu z przeterminowanym nabiałem, zwiędłymi warzywami czy nieświeżym mięsem. Oczywiście niezbędne do takich działań będą nasza kulinarna wyobraźnia i serwisy internetowe oferujące zbiór przepisów oraz praktyczne porady, jak nie marnować żywności i nawet z resztek wyczarować pyszne dania. Przyda się też rodzinna burza mózgów, czyli rozmowa, podczas której można się wymienić zachciankami czy tęsknotą za potrawą, która kiedyś nam smakowała. Można wziąć pod uwagę comfort food, czyli dania, które sprawiają, że na sam ich zapach dosłownie ślinka cieknie, a w trakcie konsumpcji nie tylko zaspokajamy głód, ale też w realny sposób poprawiamy swoje samopoczucie. To często smaki dzieciństwa, które znamy z kuchni babci lub mamy.


Przygotuj się na zakupy

W zakupach spożywczych powinna towarzyszyć nam lista produktów – najlepiej z uwzględnieniem ilości i wagi potrzebnych produktów. Będzie ona naszym kompasem po sklepie. Jeśli dodatkowo chcemy zaoszczędzić, gotową rozpiskę warto porównać z ofertami promocyjnymi z gazetek dyskontów i sklepów spożywczych. Często pozwoli to zapłacić dużo mniej na przykład w przypadku zgrzewki wody mineralnej czy zapasu ulubionych jogurtów. Oczywiście warto kierować się przy tym rozsądkiem i dotychczasowymi przyzwyczajeniami.
W trosce o własne zdrowie warto zachować także czujność w kwestii produktów mrożonych. Wkładajmy je do sklepowego wózka lub koszyka na końcu, aby ograniczyć do minimum przerwanie łańcucha chłodniczego – rozmrożony i ponownie zamrożony produkt może wywołać nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego. Jeśli transport zakupów z chłodni do lodówki zajmie nam więcej czasu, warto zainwestować w specjalne torby do produktów głęboko mrożonych. Eksperci ds. żywienia radzą też dokładne czytanie etykiet. Im krótsza lista składników, najlepiej naturalnych, bez zbędnych konserwantów czy ulepszaczy smaków, tym lepiej.

Unikajmy kupowania na zapas, bo to jedna z najczęstszych przyczyn marnowania jedzenia. Dodatkowy kilogram ziemniaków czy większe opakowanie śmietany dużo szybciej się psują, jeśli nie mamy pomysłu na ich zagospodarowanie lub gdy przeliczyliśmy się z ilością składników do obiadu. Z pomocą mogą przyjść produkty Knorr z linii „Naturalnie Smaczne!”, które podpowiadają nie tylko konkretne artykuły potrzebne do przygotowania rodzinnego obiadu, ale też ich dokładną ilość.

Zadbaj o kulinarną atmosferę

Jeszcze zanim usiądziemy do posiłku, możemy spędzić razem trochę czasu. Wspólne gotowanie może być świetną zabawą dla rodziców z dziećmi albo romantyczną randką w kuchni dla ukochanych. Oczywiście należy odpowiednio podzielić się obowiązkami, uwzględniając preferencje każdego większego i mniejszego szefa domowej kuchni. W ten sposób gotowanie będzie frajdą, a nie powodem do niepotrzebnych kłótni. Najlepiej podzielić je na etapy, przygotować wygodne stanowiska pracy, a następnie przystąpić do dzieła. Nie można zapomnieć o odpowiednim podaniu dania. Dobrze dobrany talerz pozwoli wyeksponować wszystkie zalety wizualne potrawy. Nie zapominajmy też o praktycznych akcesoriach w postaci serwetek. Jedzmy w przyjaznej atmosferze, bez towarzystwa telewizora. Niech pierwszy komplement w stronę gospodyni będzie początkiem długiej rozmowy przy pysznym wspólnym posiłku.